Veda už ti je beda/bieda

Autor: Martin Pivarči | 9.2.2011 o 16:19 | (upravené 9.2.2011 o 17:45) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  680x

Sledovať správy je dnes pomaly vzrušujúcejšie ako samotný „bežný" život obyčajného študenta na bratislavskej univerzite. Pomôžem si reklamou na nemenovanú platobnú kartu. Cesta vlakom do Bratislavy pre študenta s miestenkou 5.50€, dva mesiace bývania v Mlynskej doline na internáte  94.50€, slovenská veda a vzdelanie?...Na nezaplatenie, alebo žeby 180mil€ mínus? Asi takto to vníma Slovenská vláda a pán minister Jurzyca.

 

Opravte ma ak sa mýlim, presun financií z fondov EU, presnejšie z Operačného programu Výskum a vývoj do diaľnic nám v konečnom dôsledku nejakou „zázračnou" obkľukou predsa len tu vedu zaplatí. Kto vie, raz pôjdu peniaze z vedy na diaľnice a nabudúce zase z diaľnic na vedu. Zdá sa, naša veda je už vážne na nezaplatenie a jej úroveň je tak dobrá, že by sme mohli učiť krajiny ako Rumunsko, alebo Bulharsko. Sám mám tu česť takmer každodenne sa stretávať a byť oslnený európskou úrovňou našej vedy, alebo lepšie povedané úrovňou vysokoškolského vzdelávania. Však 0.48% HDP nášho štátu smerujúceho do tejto oblasti je kopa, more, možno že až oceán prostriedkov. Každý vedec, ale hlavne si myslím, že  vysokoškolský študent na Slovensku má tú česť byť súčasťou tak prepracovaného programu vzdelávania. aký máme snáď iba my. A tá možnosť výberu! 33 vysokých škôl, jedna lepšia ako druhá. Som za založenie najmenej 3 Ivy League na Slovensku. Mám pocit, že ak dostanem ešte trochu podpory a prostriedkov na moje vzdelanie od štátu, asi už budem musieť začať dávať niečo na charitu. Nedivím sa že, nejakých 180 mil. eur sa presunie, však to je smeť v porovnaní s tím oceánom 0,48% HDP.

 

Realita:

Som  vysokoškolským študentom, ale nie som na to hrdý. Moja budúca profesionálna dráha by mala byť vedecká činnosť. Ani na to nie som zatiaľ nijak hrdý  a pravdupovediac, moc sa neteším. Prečo?

Pretože vždy, keď vstupujem do budovy mojej fakulty je mi až zle, kde vidím opravenú prednú stenu s honosným názvom. O pár metrov ďalej je A4 zdrap s upozornením o padajúcej omietke. Zakaždým keď na začiatku ročníka strácam svoju dôstojnosť. Ja a stovky ďalších kolegýň a kolegov stojíme pred štúdijným oddelením aj celý deň kvôli pár formalitám. Mám pocit, že na úrade práce to bude vyzerať podobne. Keď sa učím na skúšku a rok vydania mojich skrípt sa ani len neblíži k 1990, vtedy ma napadne, že som sa narodil v nesprávnej krajine. A ak sa náhodou dostanem k niečomu čo sa podobá, alebo blíži k vede, alebo vedeckej činnosti na každom kroku som upovedomený že to celé financuje EU. V najhorších prípadoch si poviem, že študujem na „Najväčšej a najstaršej". Ako to teda vyzerá na menších a mladších? Ako študent viem tak povediac hovno o realite ako takej. Neviem ako sa financuje celá škola, koľko € prichádza a koľko odchádza. Ani ma to nijak nezaujíma a nie je to moja starosť. Ale jedno viem, tých 0,48% HDP je neskutočne málo a každý to vie. Sme na poslednom mieste EU vo financovaní vedy a výskumu. A keď sa človek dozvie, že alternatívna cesta získavania prostriedkov sa má odrazu odkloniť a zabezpečiť nám „dokonalý asfaltový koberec" od BA do KE, tak moja radosť z budúcej vedeckej dráhy ostala niekde hlboko v... Je jedno ako sa k tomu postaví samotná EU. Naša vláda si vždy nájde cestu ako ožobračiť žobráka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?